Evecon: 2023. gadā Igaunijā sākta atjaunojamās enerģijas projektu stāvokļa kartēšana, kas ir pozitīvs solis, lai pabeigtu zaļo pāreju pirms plānotā termiņa

Baltijas valstu vadošais enerģētikas parku attīstītājs Evecon kā pozitīvu notikumu vērtē to, ka Igaunijas Klimata ministrija pērn sāka kartēt atjaunojamās enerģijas projektu stāvokli – tas ļauj valstij pabeigt zaļo pāreju pirms plānotā termiņa.

 

“Pagājušajā gadā ir sperts nozīmīgs solis uz priekšu atjaunojamās enerģijas jomā. Ļoti pozitīvs notikums bija tas, ka Klimata ministrija sāka kartēt atjaunojamās enerģijas projektu statusu. Tas pierādīja, ka vēja parku attīstība tiek plānota ne tikai jūrā, bet plašā mērogā arī uz sauszemes. Ja Igaunija turpinās tikpat veiksmīgi, zaļais pagrieziens tiks pabeigts līdz 2030. gadam,” apliecina Evecon OÜ izpilddirektors Karls Kulls.

 

Pēc Karla Kulla teiktā, pagājušajā gadā pats Evecon piedzīvoja izrāvienu. Būdams salīdzinoši nezināms atjaunojamās enerģijas ražotājs, tas kļuva par energokompāniju, kura līdzās iesāktajiem attīstības projektiem tuvākajā nākotnē reģionā piedāvās arī elektroenerģijas sistēmu regulēšanas pakalpojumus un kuras investīcijas ir stratēģiski svarīgas no visa Eiropas tirgus viedokļa.

 

“Mēs uzskatām, ka piegāžu drošību var panākt sadarbībā ar privāto sektoru atvērtā tirgū un, lai garantētu Igaunijas enerģētisko drošību, jāievēro tehnoloģiju neitralitātes princips, kas veicinātu piemērota aprīkojuma izmantošanu,“ piebilst Karls Kulls.

 

Šogad darbu dažādos Igaunijas reģionos sāka četri Evecon uzbūvētie dažāda izmēra saules parki. Jūlijā Paidē tika pabeigts Igaunijā pirmais lielākais saules parks ar tracker risinājumu, t.i., kustīgiem paneļiem, kuru kopējā jauda ir 8,74 MW. Septembrī netālu no Valgas novada Cirgulīnas Evecon atklāja lielāko saules parku Dienvidigaunijā ar kopējo jaudu gandrīz 16 MW. Savukārt Mustvē darbu sāka Vases parks ar jaudu 4,4 MW un Ringimetsas parks ar jaudu 3 MW.

 

Novembrī Evecon un Francijas vadošais enerģijas uzglabāšanas uzņēmums Corsica Sole izveidoja kopuzņēmumu Baltic Storage Platform, kas līdz 2026. gadam Igaunijā plāno uzbūvēt 400 MWh akumulatoru parka kompleksu. Tas būs jaudīgākais šāda veida komplekss visā kontinentālajā Eiropā.

 

Lietuvā šogad Evecon uzbūvēja saules parkus ar kopējo jaudu 44 MW energopatērētājiem, kas darbojas enerģētikas kooperatīvu veidā (prosumer).

 

Uz Igaunijas kapitāla bāzes veidotais Baltijas vadošais enerģētikas parku attīstītājs Evecon līdz 2024. gada beigām attīstīs 78 saules elektrostacijas ar kopējo jaudu 1465 MW un līdz 2027. gada beigām 20 vēja parkus ar kopējo jaudu 1200 MW.