Igaunijā uzstādīts unikāls pazemes kabelis kontinentālās Eiropas lielākajam akumulatoru parkam  

“Baltic Storage Platform” ir sasniegusi nozīmīgu pagrieziena punktu kontinentālās Eiropas lielākā akumulatoru parka kompleksa, kas top Kīsā, būvniecībā – pirmo reizi Igaunijā ir uzstādīts unikāls 330 kV pazemes kabelis, kas savieno akumulatoru parku ar Igaunijas elektrotīkla pieslēguma punktu. 

Igaunijas enerģētikas uzņēmuma “Evecon”, Francijas saules enerģijas ražotāja “Corsica Sole” un Francijas investīciju fonda “Mirova” izveidotā kopuzņēmuma “Baltic Storage Platform” mērķis ir Harju apriņķī uzbūvēt divus akumulatoru parkus, kuru kopējā jauda būs 200 MW, bet kapacitāte sasniegs 400 MWh. Kīsas akumulatoru parku paredzēts nodot ekspluatācijā līdz 2025. gada beigām, bet 2026. gadā tam pievienosies Arukilas akumulatoru parks. Akumulatoru parkiem ir būtiska nozīme Baltijas valstu sinhronizācijā ar Eiropas elektrotīklu.

“Oktobrī uzsāktā Kīsas akumulatoru parka būvniecība norit saskaņā ar grafiku. Ar pilnu sparu rit apakšstacijas ēkas būvniecības darbi, ir uzstādīti iekārtu pamati un iebetonēti divu 330 kV transformatoru pamati,” pastāstīja “Evecon” projektu vadītājs Risto Virveste. “Taču svarīgākais ir tas, ka “Connecto” nesen pabeidza Igaunijā pirmā 330 kV maiņstrāvas pazemes kabeļa montāžu. Igaunijā kabeļi ar šādu nominālo spriegumu līdz šim nekad nav tikuši uzstādīti. Parasti šādiem risinājumiem izmanto 330 kV gaisvadu līnijas.”

Pēc Risto Virvestes teiktā, pirmo reizi speciāli Igaunijas projektam “Prysman” Somijas rūpnīcā ražotā kabeļa garums ir aptuveni 500 metri, bet diametrs – 12,5 cm. Kabelis savieno akumulatoru parka apakšstaciju ar “Elering” 330 kV apakšstaciju, kur atrodas akumulatoru parka pieslēguma punkts Igaunijas elektrotīklam.

“Kabelis ir īpašs tā salīdzinoši augstās cenas dēļ. Tomēr šajā situācijā tas bija saprātīgs risinājums, jo pretējā gadījumā starp “Elering” Kīsas apakšstaciju un akumulatoru parku izbūvētā gaisvadu līnija būtu šķērsojusi vairākas citas 330 kV gaisvadu līnijas, kas savukārt sarežģītu un sadārdzinātu būvdarbus, jo būtu jābūvē ļoti augsti masti vai jāpārbūvē arī “Elering” 330 kV gaisvadu līnijas,” skaidroja Risto Virveste. Uz kabeļa un sprieguma klases īpašo raksturu norāda tas, ka kabeļa galiem jābūt aprīkotiem ar izolējošiem uzgaļiem, kuru kopējais garums ir 5 metri.

“Kabeļa montāža noritēja saskaņā ar plānu, un, pateicoties pamatīgajiem sagatavošanās darbiem, kabeli izdevās uzstādīt trīs dienu laikā. Tas ir lielisks piemērs mūsu komandas profesionalitātei un tehniskajām spējām. Šādi projekti parāda, kā inovācijas un profesionāla pieeja ļauj Igaunijas energosistēmai spert nozīmīgus soļus attīstības virzienā. Nākamais posms būs gala uzmavu montāža pavasarī,” norādīja “Connecto Eesti” projektu vadītājs Valmars Raigo.