Šodien tika likts pamatakmens lielākajam akumulatoru parka kompleksam kontinentālajā Eiropā, ko Igaunijā, Kīsā, izbūvēs Baltic Storage Platform. Tas ir svarīgs notikums, lai 2025. gadā īstenotu Baltijas valstu sinhronizāciju ar Eiropas tīklu.
Baltic Storage Platform ir kopuzņēmums, kurā līdzdarbojas Igaunijas enerģētikas uzņēmums Evecon, Francijas saules enerģijas ražotājs Corsica Sole un aktīvu pārvaldītājs, ilgtspējas projektu finansētājs Mirova. Šī kopuzņēmuma mērķis ir Harju apriņķī uzbūvēt divus akumulatoru parkus, kuru kopējā jauda būs 200 MW, bet kapacitāte sasniegs 400 MWh. Pirmo projektu paredzēts nodot ekspluatācijā līdz 2025. gada beigām, bet 2026. gadā tam pievienosies otrs parks.
“Gan Igaunijas, gan visas Baltijas enerģētikai šis ir vēsturisks brīdis divu iemeslu dēļ. Pirmkārt, tas ir ārkārtīgi svarīgs solis, lai sagatavotos Baltijas valstu sinhronizācijai. Otrkārt, kontinentālajā Eiropā vēl neviens nav uzbūvējis tik lielu akumulatoru parku kompleksu. Es ticu, ka šis pamatakmens, ko ielikām kopā ar mūsu partneriem no Corsica Sole un Mirova, nebūs pēdējais un ka mēs turpināsim strādāt, lai panāktu stabilu energoapgādi,” teica Evecon izpilddirektors Karls Kulls.
“Mēs savas zināšanas par enerģijas uzkrāšanas sistēmām esam guvuši Francijas salās un lepojamies, ka tagad varam tās eksportēt uz pārējo Eiropu. Tas ļaus ieviest pakalpojumus, kas nepieciešami elektrotīklu stabilitātei, un veicinās atjaunojamo energoresursu integrāciju,” sacīja Corsica izpilddirektors Mikēls Kudisērs.
“Mēs ļoti lepojamies, ka varam piedalīties Baltijas valstu dekarbonizācijas un enerģētiskās neatkarības veicināšanā, ieviešot jaunas tīras enerģijas ražošanas un uzglabāšanas jaudas. Sākotnējā sadarbība starp mūsu partneriem Corsica Sole un Evecon ir loģiski novedusi pie lēmuma vairot finansiālās iespējas kopējā enerģijas uzglabāšanas platformā, lai palielinātu jaudu Baltijas valstīs. Šis nozīmīgais solis atspoguļo Igaunijas ambīcijas attīstīt vietējās enerģijas uzglabāšanas jaudas, ko mēs ar prieku atbalstām, īstenojot mūsu enerģētikas pārejas investīciju stratēģiju,” piebilda Rafaels Lanss, enerģētikas pārejas fondu vadītājs uzņēmumā Mirova.
“Igaunijai ir skaidrs mērķis – līdz 2030. gadam mūsu elektroenerģijas nozarei ir jāpārslēdzas uz atjaunīgajiem avotiem. Un šeit svarīga loma ir enerģijas uzglabāšanai, jo saules un vēja enerģija mums ir jāuzkrāj brīžiem, kad daba atpūšas. Uzglabāšanas sistēmu attīstīšana palīdzēs nodrošināt Igaunijas iedzīvotājiem tīru, uzticamu un cenas ziņā pieejamu elektroenerģiju,” sacīja Joko Alendere, Igaunijas klimata ministre.
Jauno akumulatoru parku un tā apakšstaciju ar elektrības pārvades tīklu savienos 330 kV maiņstrāvas pazemes kabelis, kas būs pirmais šāds risinājums Igaunijā.